loader image
0%
در حال بارگزاری مجله خبری باک

نئوم شهری از آینده و بدون خودرو

بن سلمان، ولیعهد عربستان صعودی در یک نشست خبری – تلویزیونی خبر از آغاز یک پروژه جدید و متفاوت در سال ۲۰۲۱  داد. او اعلام کرد عربستان شهری بدون خودرو می سازد که فاقد خیابان خواهد بود. این شهر جدید نئوم (Neom) نام دارد و دارای ارتباط بسیار نزدیکی با طبیعت است. نئوم شهری از آینده و بدون خودرو  است که در شمال غربی عربستان بنا می شود و مساحتش نیز ۲۶ هزار مترمربع اعلام شده. گفته می شود که هدف نیوم علاوه بر اشاعه زندگی پاک، تبدیل شدن قطب فناوری، تجارت و تکنولوژی است. بسیاری به نئوم شهری از آینده و بدون خودرو لقب داده اند.

نئوم شهری از آینده و بدون خودرو

نیوم شهری بدون خودرو

درباره نیوم

وجه تسمیه نئوم بر اساس ترکیب کلمه  یونانی Neo (به معنای نو) و حرف اول M در کلمه عربی مستقبل (به معنای آینده) است. ولیعهد عربستان صعودی اعلام کرده که این شهر در میان طبیعت ساخته خواهد شد و چون فاقد خیابان کشی است، در آن هیچ خبری از تردد خودروها نیست. مراحل ساخت نئوم نیز در یک بازه ۱۰ ساله تکمیل می شود و اولین شهر جهان عاری از آلاینده های کربنی خواهد بود.

بودجه و هزینه ساخت

بودجه ای که کشور عربستان برای ساخت نئوم در نظر گرفته است، مبلغی معادل ۵۰۰ میلیارد دلار است. این بودجه علاوه بر بانک های عربستان، از طریق چندین سرمایه گذار داخلی و خارجی تامین خواهد شد. طبق پیش بینی مجله بلومبرگ در ابتدا جمعیت ساکن در نیوم به یک میلیون نفر می رسد و به واسطه این پروژه بزرگ، تا سال ۲۰۳۰، ۳۸۰ هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

ساخت نئوم یکی از راهکارهای هوشمندانه عربستان برای رشد اقتصادی بدون اتکا به نفت و فراورده های حاصل از آن است. همچنین ایجاد چنین شهری می تواند اولین قدم جدی و مصمم در جهت زندگی در زمینی پاک و عاری از بیماری و آلودگی باشد.

هنوز جزییات بیشتری از نئوم منتشر نشده اما اشاره شده که فرودگاه این شهر، یکی از بزرگترین فرودگاه های جهان خواهد بود. همچنین از یک سیستم حمل و نقل پیشرفته و سریع السیر با انرژی پاک برای جابجایی صحبت شده که افراد را در کمتر از ۲۰ دقیقه  در نقاط مختلف جابجا می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست